AraWhastapp

Üstün Zekâlı Bir Çocuğum Olduğunu Nasıl Anlarım?

Mayıs 22, 2022
sancaktepe kreş

Aynı yaş grubuna ait olan çocukları yan yana koyduğumuzda; birinin diğerinden daha uzun olduğunu veya birinin diğerinden daha şişman olduğunu gözlemleyebiliriz. Bu çocuklar arasında gözlemleyebildiğimiz fiziksel farklılıklar olabileceği gibi zihinsel birtakım farklılıklar da olması mümkündür. Zekâsını yaşıtları yada standartlarından daha iyi bir şekilde kullanabilen çocuklara üstün zekâlı çocuklar denilebilir. Bu çocukların küçük yaşta fark edilememesi, süreç içerisinde onların normal zekâ seviyesine dönmelerine sebep olabilir. Her zaman olduğu gibi bu tespit hakkında da iş öncelikle ebeveynlere, sonra da eğitimcilere düşer. Peki böyle bir durumda, çocuğumun üstün zekalı olduğunu nasıl anlarım diyen ebeveynlerin yapması gerekenler nelerdir?

Çocuğunuz, bebekliğinden bu yana size davranış ve tutumlarıyla normal zekâ, parlak zekâ, ya da üstün zekâlı olup olmadığının işaretlerini vermeye başlamaktadır. Bu işaretlerden yola çıkarak çocuğunuzun zekâ düzeyiyle ilgili bazı anlamlandırmalarda bulunabilirsiniz. Üstün Zekâlı Bir Çocuğum Olduğunu Nasıl Anlarım?  Bu soruyu soran anne babalara, bebeklikten itibaren farkedilmeye başlanan belirtiler arasından bazılarını maddeler halinde yazalım;

1-Aile bireylerini erkeden tanıma; onları gördüğü zaman, tanıdığına dair ifadeler, mimikler kullanma veya gülme ya da fiziksel yakınlık isteme üstün zekâya işaret eden hallerdendir.

2- Hareketli çocuklar bir zamanların yaramaz ve haylazları olarak bilinir. Fakat bu fiziksel dürtü de yine üstün zekânın işareti olabilir. Daha bebeklikten el- kol- bacak hareketlerindeki sıklık bu tip çocuklarda görülen ortak bir özelliktir.

3-Yine bebeklikten seslere karşı da aşırı duyarlıdırlar. İşittikleri her yeni ses onların merakını ve hareketliliğini artırır.

4-İki yaşını geçtikten sonra normalde yaşıtı çocuklarda görülmeyen bir konsantrasyona sahip olurlar. Dikkat yetenekleri daha uzun sürelidir.

5-Bu çocuklarda hafıza gücü çok yüksektir. Öyle ki iki hafta önce gittiğiniz bir market alışverişinde, zararları olduğunu söyleyerek almadığınız yiyecek hakkında, bir sonraki gidişinizde, yiyeceğin neden alınmaması gerektiği ile ilgili size uzun bir nutuk çekebilirler.

6- Üstün zekalı çocuklar çok fazla soru sorarlar, adeta çevresindekileri sordukları sorularla bıktırırlar. Görüp gözlemledikleri, merak ettikleri her şey bir soru kalıbına dönüşerek sizi bulur. Az önce bahsettiğimiz market alışverişi sırasında, rafta bulunun her şey hakkında bilgi vermeniz gerekebilir.

7-Gördüklerini sormak, onlar hakkında uzun uzun konuşmak bir yana, onları deneyimlemek ve tecrübe etmek de isterler. Örneğin gökten inen yağmur tanelerinin, yere düşene kadar geçirdiği safhaları sizden öğrendikleri yetmez, onun tenine değdiğinde nasıl bir his uyandıracağını da denemek isterler.

8-Bebeklikten başlayan hareketlilik, hızla gelişen fiziksel imkanlar doğrultusunda artar. Enerjik, neşeli ve hareketlidirler.

9- Hafızalarının yaşıtlarına göre daha uzun süreli olması, onların öğrendikleri kelimelerle ifade ve anlatım alanında da güçlü olmalarını sağlar. Dil bilgisine uygun uzun cümlelerle karşısındaki büyükleri şaşırtabilirler.

10-Hayal güçleri çok geniştir. Hayal ettikleri nesneleri çok gerçekçi bir şekilde betimleyebilirler.

11-Kurduğu arkadaşlıklarda, yaşıtlarından ziyade daha büyük çocukları tercih ederler.

12-Yine yaşıtlarıyla kurdukları oyunlarda, hızlı problem çözme yetileri sayesinde daha aktif ve daha başarılı olurlar. Zekâ oyunlarında, yaşının üstünde performans sergilerler.

Çocuğunuzun, maddelediğimiz bu davranışların çoğunu gösteriyor olması, onun üstün zekâlı bir çocuk olduğunun belirtisi olabilir.

Leave a comment

Related Posts

Çocukların Heyecanlı Eğitim Serüveni
Hayatın en önemli anları çocukluğunun ilk yıllarında başlar. Ada Anaokulu olarak, çocuklarımızın bu önemli dönemde sağlıklı bir şekilde büyümelerine ve öğrenmelerine yardımcı olmak için buradayız.…
Read More
Ada Anaokulu – Çocuklarımızın İlk Adımı
Madenler Mahallesi’nde bulunan Ada Anaokulu olarak, çocuklarımızın eğitim hayatına güçlü bir başlangıç yapmalarına yardımcı olmak için buradayız. Ada Anaokulu, eğitimdeki yenilikçi yaklaşımıyla, çocuklarınızın sağlıklı bir…
Read More
Ada Anaokulu: Çocuklarınızın Gelişimine Destek
Sancaktepe Anaokulu, Sarıgazi Anaokulu ve Madenler Anaokulu olarak araştırma yaptığınızda çocuklarınızın eğitim yolculuğuna Ada Anaokulunu bulabilirsiniz. Biz, çocuklarınızın sağlıklı, mutlu ve başarılı bir geleceğe adım…
Read More
Sancaktepe Anaokulu
Çocuklarınızın geleceği sizin için önemlidir ve doğru eğitim onların hayatlarında önemli bir rol oynar. Sancaktepe, Sarıgazi, Madenler ve Esenşehir bölgelerinde çocuklarınızın kaliteli bir eğitim almasını…
Read More
Kaliteli Eğitim Uygun Fiyatlarla
Çocuğunuzun erken yaşlarda eğitimine yatırım yapmak, onun geleceğini şekillendirmenin en önemli adımlarından biridir. Ancak eğitim maliyetleri bazen aileler için endişe kaynağı olabilir. Neyse ki, Anaokulu…
Read More
Sarıgazi Anaokulu
Çocukların eğitim hayatının en önemli dönemlerini oluşturan anaokulu yılları, onların geleceğini şekillendiren temel adımlardır. Ada Anaokulu olarak, bu değerli dönemi hem eğlenceli hem de öğretici…
Read More